Czerwiec

3 czerwca uczestnicy naszego Ośrodka wybrali się do kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Mięliśmy okazję obejrzeć   film pt.”Mój pies Artur”. Film był bardzo ciekawy i wzruszający.

6 czerwca grupa kilkunastu podopiecznych Naszego Domu wybrało się do Rzeszowa na pokaz mody.”Paryż  w Rzeszowie” organizowany przez Stowarzyszenie Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie oraz Centrum Kulturalno-Handlowe Millennium Hall. Podczas prezentacji można było zobaczyć wiele ciekawych strojów prezentowanych przez osoby niepełnosprawne.

6 czerwca kilkunastu podopiecznych Naszego Domu uczestniczyło w 9 Edycji konkursu filmowego Środowiskowych  Domów Samopomocy w Spie. Tegorocznym tematem konkursu był hasło „Bohaterem Być”. Uczestnicy naszej placówki przygotowali film za który otrzymali dyplom.

20 czerwca kilku podopiecznych Naszego Domu wybrało się na Drezyny w Uherce. W wyjeździe udział wzięły także Ośrodki ŚDS Wolica, ŚDS Ustrzyki Dolne, ŚDS Nowosiółki, ŚDS Dynów i SDS Zagórz. Po fajnej  podroży Drezynami odbyła się zabawa integracyjna organizowana przez Nasz Ośrodek

Tekst: Eliza Banyś

Maj

14 maja grupa podopiecznych Naszego Domu miała okazje uczestniczyć w zabawie integracyjnej zorganizowanej przez ŚDS w Birczy.  W spotkaniu udział wzięło sześć ośrodków: ŚDS Lesko, ŚDS Bircza, ŚDS Zagórz, ŚDS Wolica, SDS Rzeszów i ŚDS Dynów. Wszyscy wspaniale się bawili przy dobrej muzyce. Spotkania integracyjne stanowią istotny element rehabilitacji osób z rożnymi niepełnosprawnościami.

16 maja grupa  uczestników Naszego Domu wybrało się na Leskie Źródełka. Na tężni mogliby pooddychać powietrz wzbogaconym jodem oraz wspólnie spędzić czas w ramach integracji.

24 maja braliśmy udział  w Żakinadzie. Wzięliśmy także udział w konkursie na najlepszy strój z bajki „Akademia Pana Kleksa”. Nasi uczestnicy przebrani byli za Pana Kleksa, Mateusza była tez Kaczka Dziwaczka, Doktor Pa Chi Woo, Kot w butach i Pinokio. Udział w imprezach organizowanych na terenie miasta pozwala na  integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną oraz przełamuje stereotypy ich dotyczące.

25 maja kilkunastu podopiecznych Naszego Domu wybrało się na wycieczkę do Strachociny w ramach obchodów Dnia Pielgrzyma. Mogliśmy zobaczyć Sanktuarium Andrzeja Boboli, będące istotnym miejscem kultu religijnego na terenie województwa podkarpackiego. Uczestniczyliśmy również we Mszy świętej w Bobolówce. Pod koniec wycieczki zawitaliśmy Domu Samopomocy w Zagórzu na spotkanie integracyjne.

Wyjazd do muzeum Bojków

26 kwietnia siedmiu podopiecznych naszego Domu wybrało się do Muzeum Bojków  w Myczkowcach. Mogliśmy zobaczyć film o zwyczajach i obrzędach  bieszczadzkich górali. Byliśmy także w Galerii Bojków w której znajduje się wystawa dziel bieszczadzkich artystów.  Można napić się tez kawy po Bojkowsku. Ofertę muzeum wzbogaca Regionalne Centrum Kultury. Sale wystawowe zdobią stare przedwojenne fotografie obrazujące życie  bieszczadzkiej wsi.

Marzec

1 marca uczestnicy z naszego Ośrodka  wybrał  się do kina działającego przy BDK w Lesku na film pt. „Sami Swoi-początek”. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi jaka będzie nowa wersja przygód znanych i lubianych bohaterów.

8 marca tradycyjnie obchodziliśmy Dzień kobiet. Panowie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania  i przygotowali poczęstunek w postaci pizzy oraz  tulipanie dla każdej Pani. Dzień spędziłyśmy miło przy muzyce i ciekawych rozmowach.

15 marca kilku podopiecznych naszego Domu oraz opiekunowie mięli okazję wziąć udział w wręczeniu medalu złotego Prezydenta RP Andrzeja Dudy  za długoletnią służbę, naszej Pani  kierownik pani Bogumile Gołda- Wasylewicz. Uroczystość miała miejsce w Gminie Lesko. Wręczenia medalu Prezydenta RP dokonał w imieniu I Wicewojewoda Podkarpacki Pan Wiesław Buż.

21 marca siedmiu  uczestników naszego Ośrodka  uczestniczyło w Drodze krzyżowej organizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznym.  Wyjazd ten stał się coroczna tradycja w której nasza placówka bierze udział realizując trening integracji z innymi ośrodkami.

27 marca nasz Ośrodek organizował  Śniadanie Wielkanocne. Coroczna tradycja jest niezwykle istotnym elementem integracji. Mogliśmy milo spędzić czas i Zasmakować pysznego żurku oraz innych świątecznych potraw związanych z Wielkanocą.

Tekst: Eliza Banyś

Luty

12 lutego obchodziliśmy Dzień św Walentego. Spodkanie integracyjne odbyło się w restauracji  Gawra na Łączkach. Celebrowaliśm spotkanie ostatkowe wraz z innymi ośrodkami: ŚDS Dynów, ŚDS Brzozów, ŚDS Cergowa, ŚDS Nowosiółki, ŚDS Blizne, ŚDS Krosno, ŚDS Zagorz, ŚDS Wolica oraz ŚDS Krzywe. Podczas spotkania rozstrzygnięty został konkurs na kartkę walentynkową oraz konkurs na piosenkę o miłości zorganizowany przez ŚDS w Cergowej. Wszyscy dobrze się bawili przy fajnej muzyce.

16 lutego nasz ośrodek wybrał się do kina działającego przy Bieszczadzkim Domu kultury  w Lesku. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć  film pt. ”Kogel  Mogel  5”.

W dniach 24,25 lutego dzięki wsparciu ze strony speedwayewents.pl w formie przekazania darmowych biletów uczestnicy naszego Domu mieli okazję ponownie uczestniczyć w European Individual Ice Speedway Championship w Sanoku. Podobnie jak w tamtym roku rywalizacja dostarczyła wiele emocji.

Tekst: Eliza Banyś

Styczeń

W dniu 16 stycznia w Krośnie odbyła się zabawa karnawałowa. Organizatorem spotkania był ŚDS w  Krośnie. Nasza placówkę reprezentowała delegacja sześciu uczestników.    Obowiązkowym elementem zabawy było przebranie.  Spotkaniu integracyjnemu towarzyszyło wiele konkursów i dobra zabawa.

22 stycznia nasz Ośrodek wybrał się do kina działającego przy BDK w Lesku. Mieliśmy okazję zobaczyć film pt. ”Akademia Pana Kleksa”. Jest to nowa wersja dobrze znanego filmu.

W dniu 26 stycznia  w Brzozowie odbył się Ósmy Przegląd Kolęd i Pastorałek Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. W tegorocznej edycji udział wzięło  dwadzieścia dwa ośrodki. Nasza placówka przygotowała  dwie kolędy: ”Przybieżeli do Betlejem”, oraz ”Wśród nocnej  ciszy”. Atmosfera spotkania była  bardzo  świąteczna. Wszyscy bardzo się zaangażowali w śpiewanie kolęd. Spotkania integracyjne stanowią istotny element rehabilitacji osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Autor: Eliza Banyś

Spotkanie wigilijne

Po raz kolejny w naszym Domu odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Po za naszymi uczestnikami na spotkaniu obecni byli Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Pan Adam Snarski, Proboszcz parafii Lesko ksiądz prałat Mieczysław Bąk, Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lesku pani Iwona Kozak oraz przedstawiciel Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Lesku Pani Joanna Babicz.  Uczestnicy i zaproszeni goście wspólnie zasiedli do posiłku przygotowanego w ramach treningu kulinarnego. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze wśród kolęd, rozmów i dobrej zabawy.

Integracja osób niepełnosprawnych to element kształcenia kulturowego niezwykle istotnego dla terapii naszych podopiecznych.  Spotkania wigilijne będące od lat tradycja naszej placówki pozwalają na spotkania osób niepełnosprawnych w szerszym gronie i stanową ważny element przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Spotkanie z Mikołajem ;)

W tym roku spotkanie z  Mikołajem  odbyło się  w Pensjonacie Gawra w Łączkach. W spotkaniu udział wzięły ŚDS Nowosiółki, ŚDS Dynów, ŚDWS Zagórz, ŚDS Wolica, ŚDS Cergowa. Gospodarzem spotkania była nasza placówka. Spotkanie otworzył   Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Pan Adam Snarski. Mikołajkowe spotkanie integracyjne pozwala na miłe spędzenie czasu i integracje uczestników z różnych placówek.

Październik

3 października nasz ośrodek wybrał się do Teatru w Krośnie na sztukę pt. ”Chory z urojenia”. Była to komedia  francuskiego  komediopisarza  Moliere’a. Opowiada  historie  hipochondrycznego Argana, który  nieustannie  wmawia  sobie kolejne  choroby, gdy tymczasem  cieszy się  dobrym zdrowiem. Było dużo śmiechu, wszyscy dobrze się bawili.

W  Ośrodku obchodzone było święto zmarłych. Wykonywaliśmy stroiki na grób naszego Patrona oraz na groby uczestników, których już z nami niema.  

 Od  17-30 października  grupa  uczestników wzięła  udział  w turnusie rehabilitacyjnym w   CWiR Rysy  znajdującym się Bukowinie Tatrzańskiej. Turnus zorganizowany został dzięki Współfinansowaniu  z  Powiatowego Centrum  Pomocy Rodzinie w Lesku. Wyjazdy sanatoryjne są istotnym elementem rehabilitacji osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Tekst: Eliza Banyś