Maj w naszym Domu

Miesiąc maj przyniósł sporo radości do ŚDS. Uczestnicy po raz pierwszy w tym roku pojechali na wycieczkę krajoznawczą do Arboretum w Bolestraszycach, gdzie podziwiali piękno naturalnej przyrody. Następnym punktem wycieczki był Zamek w Krasiczynie, gdzie z zaciekawieniem wysłuchali historii tego pięknego obiektu. Zajęcia przeprowadzone w terenie pozwoliły na przeprowadzenie praktycznych treningów z zakresu umiejętności społecznych i terapii ruchowej.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy chętnie angażują się w różne inicjatywy społeczne. Tym razem chcąc okazać wsparcie oraz pomoc innym potrzebującym, przekazali własnoręcznie wykonane prace na Piknik Charytatywny do Jasienicy Rosielnej.    

Korzystając z poluzowanych obostrzeń oraz pięknej pogody częściej wybieramy się w plener, planując kolejne ciekawe przygody na świeżym powietrzu. Uczestnicy po raz pierwszy w tym roku wzięli udział w poważnym przedsięwzięciu, którym był udział w konkursie filmowym „Ale historia!”. Nasz film zrealizowany został w formie reportażu, opowiada naszą lokalną historię o Czarnej Damie w stworzonej przez nas interpretacji.    

Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty…

„Wiosna, ach to ty”

Wiosna, och wiosna, czas budzenia się przyrody do życia, spacerów po lesie i upajania się bogactwem natury. Jednym z najpiękniejszych darów przyrody jest śpiew ptaków. Działa on relaksacyjnie i pobudza wyobraźnię.

W podzięce za piękno leśnej natury, ludzie chętnie odwdzięczają się, pomagając leśnym zwierzętom. Jedną z form takiej pomocy, jest tworzenie budek dla ptaków.  

Nasi uczestnicy, chcąc również zaangażować się w pomoc, postanowili wziąć udział w organizowanym konkursie na najpiękniejszą budkę dla ptaków.

Z zapałem i zaangażowaniem podjęli to wyzwanie i wzięli udział w rywalizacji.

Uczestnicy wraz z opiekunami tworzyli dzieła sztuki. Budki lęgowe, które powstały w naszym ośrodku są wytworem wyobraźni płynącej wprost z serc naszych uczestników.

 I oby w tych pięknych budkach powstało nowe życie, które swym istnieniem wzbogaci lasy.

Tekst: Ewa Romanek

Przygotowania do Świat Wielkanocnych

Każdego roku, … jak zwykle,… Szum, bum sprzątanie i zajęć na stole. Obok baranek i grono rodzinne. Ten rok nieco smutniejszy bo z obostrzeniami, jednak pomimo tego „smutku”, każdy stara się przygotować tak, by zaskoczyć innych. W naszym Domu przygotowania idą pełną parą. Baranki, stroiki, dekoracje. Z pod ręki naszych podopiecznych wyszły piękne prace które upiększają nasze miasto. Przy projektowaniu napisu współpracowaliśmy z Powiatową i miejską Biblioteką Publiczna w Lesku. Te ozdoby, wykonane z sercem pokazują, że osoby niepełnosprawne potrafią aktywnie włączyć się w życie społeczności lokalnej.

Dzień Kobiet

Odkąd tylko świat zaistniał

i kobieta w nim tańczyła,

pośród kwiatów, na tle jezior,

blaskiem słońca,

piękność od niej biła.

I dziś też dla pięknej płci

dajesz jej kwiaty na wszystkie dni.

             8 Marca na całym świecie, a także i u nas w Środowiskowym Domu Samopomocy, był obchodzony Dzień Kobiet. Chociaż święto to powstało  wiele lat temu, istnieje do dziś. Dawniej najczęstszym  prezentem  były rajstopy i goździki, a dziś….. oh oho wiele się zmieniło, dziś prócz najpopularniejszych tulipanów, kobiety otrzymują wszystko czego zapragną. W naszym Ośrodku kobiety zostały „obsypane”  drobnymi prezentami i kwiatami, oprócz tego mogły liczyć na cudowne życzenia i wiersze, a to wszystko było „związane” szeroką wstążką uśmiechu i serdeczności.

Dla wszystkich kobiet, które już świętowały życzymy dużo zdrowia, szczęścia i pięknego „ósmego” cały rok.

Tekst: Ewa Romanek

Dzień Świętego Walentego

Walentynkowe love w Środowiskowym Domu Samopomocy

Śnieg, mróz i  zimno wszędzie, lecz gdy przyjdzie Walenty…. oj co to będzie….

Już od początku lutego w ŚDS było gwarno i głośno, powodem tego były przygotowania do zabawy walentynkowej. Podopieczni chcąc wyrazić sympatię do siebie nawzajem, tworzyli piękne kartki, które następnie zostały im dostarczone w dniu zabawy pocztą walentynkową. Oprócz tego powstały walentynkowe skrzaty,  które swoim zabawnym wyglądem poprawiały humor uczestnikom.       Jak nakazuje tradycja, przy takim święcie nie może zabraknąć symbolu miłości – serca. Uczestnicy pamiętając o tej tradycji, pod okiem terapeutów, przygotowali piernikowe serca, które w ramach konkursów ozdabiali.  Nie zabrakło również innych konkursów
i zabaw, śpiewów oraz tańców.  Zabawa Walentynowa była połączona tłustym czwartkiem, który obfitował w pączki i faworki zrobione przez uczestników.                         

  Okres ten, choć intensywny i pracowity, zakończył  się uśmiechami na twarzach Uczestników i pracowników. Takich uśmiechów
i pozytywnej energii  w dniu walentynek życzymy wszystkim czytelnikom.

Tekst: Ewa Romanek

Aktywny styczeń

Często mówi się, że styczeń jest miesiącem życzeń. Ja dodam jeszcze ćwiczeń dla dobrej kondycji, a w szczególności ćwiczeń na świeżym powietrzu z odrobiną śniegu w tle. Zaczęło się pięknie, śnieżnie, bajkowo. Ziemię pokrył biały puch otulając wszystko zimową kołderką. Tak samo aktywnie rozpoczął się miesiąc w Środowiskowym Domu Samopomocy z tą różnicą, że aktywność na świeżym powietrzu skończyła się bitwą na śnieżki. Oprócz dezynfekcji która już jest dodatkiem do codziennej higieny, przez spędzanie czasu na świeżym powietrzu ‘’ dezynfekujemy ‘’ także umysł, aby dobrze wejść w nowy rok. Resetując go zabawą na śniegu, oczywiście z zachowaniem bezpiecznych zasad i w ramach zdrowego rozsądku. Dużo energii uczestnicy otrzymują poprzez ćwiczenia na bieżni lub przez rehabilitację, śpiewanie lub karaoke. Sport to zdrowie, dlatego polecamy wszystkim korzystania ze spacerów do parku.

„Nie wykluczaj! Każdemu należy się druga szansa”

Spot promujący zatrudnianie osób młodych. Wsparcie udzielone przez Fundację Fundusz Współpracy w ramach projektu „Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę ponadnarodową” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.