Maj

6 maja kilku podopiecznych z Naszego Ośrodka wybrało się do Rymanowa Zdroju.Korzystając z pięknej pogody byliśmy na spacerze,chodziliśmy po rynku,jedliśmy lody . Na koniec wycieczki jedliśmy pizzę , spotkaliśmy się również z innymi ośrodkami co było świetną okazją do integracji i rozmów.Fajnie spędziliśmy czas.

8 maja kilku podopiecznych z Naszego Ośrodka wybrało się do Biblioteki Leskiej na święto Biblioteki. Złożyliśmy życzenia i porozmawialiśmy o pracy w bibliotece.

15 maja Nasz Ośrodek wybrał się do Kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku na film pt „Maryja matka Papieża”.

21 maja kilku podopiecznych z Naszego Ośrodka wybrało się na Majówkę do Leśnej Chaty w Kowalówce organizowana przez ŚDS im.ks.Józefa Kłosa w Cieszanowie.Było dużo Ośrodków fajna atmosfera,muzyka,poczęstunek.Było bardzo wesoło i sympatycznie.

25 maja Kilku podopiecznych z Naszego Ośrodka zostało zaproszonych przez ŚDS w Cergowej na małą wyprawę w plener.Byliśmy w Puszczy św.Jana z Dukli,zobaczyliśmy kościołek św. Jana ,źródełko św.Jana z Dukli.Później byliśmy w Muzeum Kultury Łenkowskiej w Zyndranowej oglądaliśmy stare chaty i ich wnętrza.Na koniec byliśmy również w Centrum Turystycznym mogliśmy zobaczyć Dukle z „góry”przez wirtualne okulary.Wycieczka była bardzo ciekawa.

26 maja Odbyła się Żakinada, wśród występujących wystąpił Nasz Ośrodek który , przygotował Poloneza.Podopieczni i opiekunowie zatańczyli Poloneza w strojach szlacheckich.Wszyscy byli zdyscyplinowani i zaangażowani w taniec.Występ się wszystkim podobał.

Kwiecień

1 kwietnia Nasz Ośrodek wybrał się do Kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury na film pt „Najświętsze Serce Jezusa”.

22 kwietnia podopieczni i opiekunowie wybrali się na wycieczkę do Przemyśla. Zwiedziliśmy Dworzec PKP w Przemyślu ,spacerowaliśmy po Rynku,odwiedziliśmy Kościół Franciszkanów oraz Architekturę św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.Na koniec wycieczki udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe skąd podziwialiśmy piękne widoki na miasto.Wszyscy byli zadowoleni z wycieczki. Fajnie spędziliśmy wspólny czas.

Marzec

3 marca kilkunastu podopiecznych wybrało się do Biblioteki Leskiej na lekcje biblioteczna. Na zajęciach mówiliśmy o ludziach niewidomych,poznawaliśmy tez alfabet Braille’a układaliśmy swoje imię tym alfabetem.Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające.

6 marca Nasz Ośrodek zorganizował Dzień Kobiet. Był krótki program artystyczny przygotowany przez panów,każda kobieta otrzymała indywidualne życzenia,tulipana i zajadaliśmy się pizzą.

11 marca nasz Ośrodek wybrał się do kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku na film pt „Za duży na bajki 3 „

19 marca kilku podopiecznych z Naszego Ośrodka wybrało się do kilku instytucji przywitać wiosnę.Byliśmy w Miejskiej bibliotece,w Bieszczadzkim Domu Kultury,Leskim Centrum Edukacji Sportu i Promocji,Siłowni Power Fit ,Delikatesy Piotruś Pan,Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lesku ,Gabinecie Fizjoterapii Beata Grześ.Przygotowaliśmy papierowe bociany robione własnoręcznie,które były symbolem nowego początku i nadziei,bociany trafiły również do przechodniów.Wiosna potrafi zaskoczyć.

31 marca Nasz ośrodek przygotował Śniadanie Wielkanocne.Był krótki program artystyczny przygotowany przez uczestników.Czytaliśmy fragmenty wierszy związanych z Wielkanocą.Jedliśmy tez potrawy Wielkanocne.Było milo i nastrojowo.

Luty

4 lutego kilkanaście osób z Naszego Ośrodka zostało zaproszonych na zabawę karnawałową organizowaną przez ŚDS w Cergowej. Zabawa była połączona z dwudziestoleciem ŚDS-u w Cergowej.Była fajna muzyka,poczęstunek na koniec odbył się pokaz magii i iluzji.

11 lutego sześciu podopiecznych z Naszego Ośrodka zostało zaproszonych na zabawę Walentynkowa do Ropczyc. Było parę ośrodków. Byl poczęstunek,muzyka i miła atmosfera. Fajnie spędziliśmy czas.

12 lutego Nasz Ośrodek zorganizował zabawę Walentynkową. Była fajna muzyka,zdjęcia oraz poczęstunek.Były też pączki i faworki z okazji tłustego czwartku.

23 lutego Nasz Ośrodek wybrał się do Kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku na film pt”Dalej Jazda 2″.

Styczeń

8 stycznia Nasz Ośrodek zorganizował zabawę Noworoczna. Była muzyka, poczęstunek, zdjęcia przy dekoracji i dobra zabawa. Wszyscy fajnie spędzili czas.

23 stycznia Nasz Ośrodek wybrał się na kulig do Łopienki. Zobaczyliśmy Cerkiew w Łopience było też ognisko i kiełbaska. Było bardzo wesoło.

29 stycznia obchodziliśmy „Światowy dzień puzzli” kilku podopiecznych z naszego ośrodka uczestniczyło w spotkaniu z okazji tego dnia w bibliotece Leskiej.

29 stycznia wybraliśmy się do Kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku na film pt. „Psoty”.

Grudzień

5 grudnia obchodziliśmy Mikołaja w Restauracji Gawra. Było kilka Ośrodków : ŚDS Lesko, ŚDS Wolica,ŚDS Nowosiółki, ŚDS Dynów,ŚDS Cergowa.Byli zaproszeni goście pan Burmistrz Adam Snarski ,zastępca burmistrza. Była dobra zabawa,każdy Ośrodek mógł zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem,wszyscy byli zadowoleni z prezentów.Miło spędziliśmy czas.

9 grudnia Nasz Ośrodek wybrał się do kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku na film pt.”Uwierz w Mikołaja 2 „.

18 grudnia obchodziliśmy Wigilie w Restauracji Szelców. Byli zaproszeni goście ksiądz Mieczysław Bąk,Proboszcz Leski ks.Marek Typrowicz,była również delegacja Gminy w Lesku.Przygotowaliśmy krótkie przedstawienie Wigilijne.Podopieczni zaangażowali się w role.Śpiewaliśmy kolędy i jedliśmy wigilijne potrawy.Było bardzo nastrojowo.

LISTOPAD

3 Listopada Nasz Ośrodek wybrał się na wycieczkę pięciodniowa do Białki Tatrzańskiej. Mieszkaliśmy w hotelu Rysy. Zwiedzaliśmy kościół w Jaszczurówce byliśmy w Zakopanym jechaliśmy kolejką na Gubałówkę,przeszliśmy się również po Krupówkach.Byliśmy również na Słowacji ,jechaliśmy kolejką przez Stary Smokowiec,obejrzeliśmy jezioro Strabskie Pleso.Byliśmy również na Termach.Na koniec mieliśmy góralska kolację przy góralskiej kapeli. Wycieczka się udała. Wszyscy dobrze się bawili i naładowani energią wrócili do pracy.

14 listopada kilku podopiecznych z Naszego Ośrodka miało okazje uczestniczyć w zabawie Andrzejkowej w Łańcucie. Było kilkanaście Ośrodków. Zabawa była zrobiona pod bajkę „Alicja w krainie czarów „. Było bardzo nastrojowo i sympatycznie. Był konkurs na najciekawszy kapelusz wykonany w ośrodku z bajki „Alicja w krainie czarów” Kapelusze były przepiękne z i bardzo ciekawe.Każdy poruszył swoją wyobraźnie i mógł poczuć się jak w bajce.Wszyscy byli bardzo zadowoleni z zabawy.

17 listopada Nasz Ośrodek wybrał się do kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku na film pt.”Masz ci los”

18 listopada pięciu podopiecznych z Naszego Ośrodka zostało zaproszonych na Zabawę Andrzejkowa do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy.Było parę Ośrodków. Był poczęstunek i fajna zabawa.

PAŹDZIERNIK

2 Października kilku podopiecznych z Naszego Ośrodka odwiedziło Ośrodek szkolno-wychowawczy w Lesku,który świętował 55 lecie.Wszyscy dobrze się bawili.

2 Października kilku podopiecznych Naszego Ośrodka wzięło udział w V Spartakiadzie osób sprawnych inaczej w Łopuszce Wielkiej. Było kilka konkurencji: rzut do kosza,bieg slalomami z piłką,marsz z woreczkiem na głowie,rzut piłką do bramki.Wszyscy fajnie się bawili .

3 Października kilku podopiecznych z Naszego Ośrodka wybrało się na grzybobranie do Birczy.Oprócz chodzenia po lesie i szukaniu grzybów mieliśmy także ognisko:kiełbaski i mały poczęstunek. Miło spędziliśmy czas.

9 Października Nasz Ośrodek wybrał się do Kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Na film pt „Zamach na Papieża”

9 Października odbył się mecz hokeja STS Sanok JHG GKS Jastrzębie.Podopieczni fajnie spędzili czas na kibicowaniu .

16 Października świętowaliśmy Dzień Papieża Jana Pawła II. Chętni wybrali się do”Słodkiego Domku „na kremówkę .

22 Października kilkunastu podopiecznych z Naszego Ośrodka wybrało się do Muzeum w Rudawce.Zwiedzaliśmy Regionalne Centrum Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach. Wycieczka była bardzo ciekawa.Po zwiedzaniu mieliśmy grilla.

WRZESIEŃ 2025

2 Września Nasz Ośrodek wybrał się do Kina przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku na film pt .”O psie który jeździł koleją 2″.

10 września odbyła się 10 Edycja Ścieżki Zdrowia pod nazwa”Zatrzymajmy czas” organizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach. Była muzyka, poczęstunek. Nasi podopieczni miło spędzili czas.

11 września odbył się V Turniej Plażowej Piłki Siatkowej Środowiskowych Domów Samopomocy woj. Podkarpackiego organizowany przez ŚDS Lesko. Było 12 Ośrodków. Turniej odbył się na Hali Sportowej.Mieliśmy sponsorów m.in.sklep „Druczek”,sklep „Piotruś Pan”,Bank PKO Lesko, Drezyny Uherce Mineralne, oraz gościliśmy specjalnych gości VIP.

1 miejsce zajął ŚDS w Krośnie ,2 miejsce zajął ŚDS Ustrzyki Dolne, 3 miejsce ŚDS w Dynowie. Wszyscy fajnie spędzili czas w duchu fair play.

17 ,22 września oraz 01,08 październik

Fundacja Galion pokazuje, że wiatr w żaglach zmienia ludzkie życie

Nad Jeziorem Solińskim znów zapanował wyjątkowy klimat – pełen energii, integracji i wspólnego odkrywania możliwości. To właśnie tam, w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość” organizowanego przez Fundację Galion, odbyły się dotychczas trzy spotkania poświęcone żeglarstwu i edukacji osób z niepełnosprawnościami. Zjazdy z 17 i 22 września oraz 1 października pokazały, że odwaga i ciekawość świata mają większą moc niż pogoda, ograniczenia czy niepewność. Pomysł na projekt zrodził się z doświadczeń zawodowych i społecznych inicjatorki przedsięwzięcia – Igi Bryś radcy prawnego i mediatora, która od lat współpracuje z organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami. Obserwując ich codzienne zmagania, zauważyła, jak ogromną rolę odgrywa aktywność, która łączy naukę, ruch i relacje. Tak powstała wizja żeglarskich warsztatów jako przestrzeni rozwoju – dla ciała, umysłu i ducha.

Nauka z wiatrem we włosach
Pierwszy zjazd, 17 września, był pełen emocji. Dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnościami wspólnie poznawali zasady żeglarstwa, uczyli się o bezpieczeństwie na wodzie i brali udział w praktycznych warsztatach z pierwszej pomocy. Uczestnicy mogli także poszerzyć wiedzę o prawie konsumenckim i o kwestiach, które pojawiają się w codziennym życiu – od zawierania umów po świadome decyzje zakupowe. Był to dzień, w którym nauka przeplatała się z zabawą. 22 września jezioro przywitało wszystkich słońcem i niemal letnim upałem. Zaledwie tydzień później, 1 października, aura diametralnie się zmieniła – deszcz, chłód i szarość. Mimo to cała grupa pojawiła się punktualnie, gotowa do działania. Zajęcia odbywały się w sali, w plenerze i oczywiście na jachcie. Połączenie praktyki z teorią, w otoczeniu przyrody i z widokiem fal, dało efekt, którego nie sposób osiągnąć w szkolnej klasie – pełne zaangażowanie i poczucie wspólnoty.

Spotkania, które łączą i inspirują
W zajęciach uczestniczyli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mrowli, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Huzelach i Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesku, a także mieszkańcy Grabownicy Starzeńskiej. Każdy z nich wniósł do projektu własną historię i temperament. Efekt? Spotkania, które stały się czymś więcej niż szkoleniem – były przestrzenią integracji, wzajemnej motywacji i dzielenia się radością. To właśnie podczas żeglugi pod okiem kpt. Mateusza Brysia, który nieodpłatnie udostępnił swój jacht S/Y Goplana, można było zaobserwować najpiękniejsze momenty: osoby, które na początku wahały się, czy wejść na pokład, po kilku chwilach z uśmiechem i dumą patrzyły na jezioro. Dla wielu z nich była to lekcja pewności siebie.

Siła współpracy i dobrej woli
Na sukces przedsięwzięcia złożyła się także ogromna życzliwość lokalnych partnerów i darczyńców.  Pan Daniel Wojtas zapewnił zaplecze logistyczne – gościnę, posiłki i nieodpłatne udostępnienie sal w Hotelu Skalny w Polańczyku oraz sprzętu na Eko-Marinie.  Wsparcie organizacyjne i merytoryczne ofiarowali Pani Iwona Magryś, Pan Tomasz Szybiak i zespół Biura Rachunkowego MGS.  Energii i smaku wydarzeniu dodali także przedsiębiorcy z regionu: Dekoland, Lody z Pogórza, Stacja Smaków oraz Stowarzyszenie „Spełnione Marzenia” z Mrowli.

Ich zaangażowanie sprawiło, że każdy dzień projektu miał niepowtarzalny charakter – pełen uśmiechów, wzruszeń i prawdziwego poczucia wspólnoty. Małe społeczności, wielka moc
„Bezpieczna przyszłość” to nie tylko cykl spotkań, ale też przykład tego, jak wiele można osiągnąć, gdy społeczność działa razem. Projekt realizowany jest w ramach programu „Moc Małych Społeczności”, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dzięki temu wiatr w żaglach staje się symbolem – nie tylko podróży po jeziorze, ale również drogi ku samodzielności, integracji i lepszemu jutru.

23 września 6 podopiecznych z Naszego Ośrodka miało okazje uczestniczyć w II Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Sanoku. Zawody odbyły się na Hali Sportowej. Było ponad 20 Ośrodków. Było kilka konkurencji: Unihokej(slalom),rzut piłką lekarska,przeciąganie liny,bieg na kocyku ,strzelanie do bramki oraz Unihokej drużynowy .Nasz Ośrodek zdobył II miejsce w biegu na kocyku.Wszyscy dobrze się bawili.

25 września 6 podopiecznych z Naszego Ośrodka wzięło udział w 20 regionalnej Gali osób niepełnosprawnych -Lodołamacze 2025.Gala odbyła się w Rzeszowie.Konkurs „Świat w twoim obiektywie” polegał na zrobieniu zdjęcia podczas Gali.Odbyły się krótkie warsztaty fotograficzne na których uczyliśmy się jak dobrze wykonać zdjęcie telefonem.Po warsztatach odbyła się Gala.