Pracownie

Pracownie

Pracownia kulinarna.
Sala treningowa wyposażona jest w sprzęt AGD niezbędny do przygotowywania posiłków. Uczestnicy nabywają w niej umiejętności obsługi urządzeń AGD, przygotowywania różnego rodzaju posiłków, nakrywania do stołów oraz estetycznego podawania potraw. Pracownia ta uczy praktycznych umiejętności potrzebnych w codziennym życiu. Sala kulinarna połączona jest z jadalnią,
w której uczestnicy spożywają posiłki.

Pracownia stolarska
Wyposażona w maszyny i urządzenia umożliwiające wykonywanie prostych i bardziej złożonych prac stolarskich. Uczestnicy nabywają umiejętności obsługi takich urządzeń jak tokarka, wyrzynarki, wiertarki, piły, wypalarki, szlifierki i inne. W sali stolarskiej można wykonywać prace przy pomocy technik: zastosowanie prostych sposobów obróbki drewna, nauka i utrwalanie prostych czynności stolarskich (wbijanie gwoździ, wiercenie, wkręcanie śrub, wkrętów i kołków rozporowych i inne obsługa podstawowych narzędzi i elektronarzędzi), tworzenie form ozdobnych z drewna.

 

 

 

Pracownia plastyczna
Zajęcia organizowane w tej pracowni pozwalają uczestnikom na realizowanie różnorodnych forma artystycznych. W pracowni plastycznej wykonuje się prace z zakresu rękodzieła i różnych sztuk użytkowych przy zastosowaniu takich technik jak: – rysunek plastyczny, malarstwo, skóroplastyka, rzeźba i płaskorzeźba ( z plasteliny, bandażu gipsowego, sznurka sizal), sztuki użytkowe (tj.: decupage, wydzieranie z papieru), zdobnictwo i dekoratorstwo: ( ikebana, zdobienie szkła), wykonywanie kartek świątecznych, bibułkarstwo artystyczne, rękodzieło artystyczne (makrama, zdobienie form drewnianych i gipsowych).

Pracownia krawiecka
Uczestnicy podczas zajęć na tej pracownio uczą się dokonywać prostych napraw odzieży, przyszywania guzików, wyszywania i innych technik krawieckich. W treningu krawieckim wykonuje się prace przy pomocy technik: szycie ręczne ściegi podstawowe i ozdobne, zdobienie tkanin różnymi aplikacjami, hafciarstwo (haft krzyżykowy, gobelinowy haft richelieu), makrama (splot prosty i figowy), tkactwo ( tkanie z wykorzystaniem ram tkackich), dziewiarstwo ( szydełkowanie, robienie na drutach, aplikacje), biżuteria artystyczna, ozdoby świąteczne (wykonane wstążką, sznurkiem sizal, koralikami, włóczką).

 

Pracownia komputerowa
Sala treningowa wyposażona w 6 stanowisk komputerowych, kserokopiarkę, szafy, listwy zasilające, kable do komputerów, tusze, bindownica, laminarka, folie laminarskie, folie i grzbiety do bindowania, płyty CD i DVD czyste, płyty na których zapisane są programy komputerowe i systemy startowe, kable, rzutnik, gry, papiery kolorowe, papiery fotograficzne, kamera, aparat fotograficzny, tusze do faksu, tunery do drukarek laserowych, książki, stół, krzesła zwykłe, krzesła obrotowe. Uczestnicy w pracowni uczą się posługiwać podstawowymi programami komputerowymi. Dodatkowo jest tam prowadzony trening przygotowania do WTZ. Ponadto uczą się szukać ogłoszeń w Internecie i sporządzać pisma w edytorach tekstów. Treningi prowadzi się przy zastosowaniu technik: forma zajęć informatycznych poprzez poszerzanie wiedzy i zainteresowań z obsługi komputera i sprzętu audiowizualnego, naukę obsługi prostych programów komputerowych, przeglądarek internetowych, obsługi aparatu fotograficznego, kserokopiarki oraz korzystania z gier komputerowych i dydaktycznych w formie elektronicznej.

 

 

 

 

 

Sala terapii ruchowej
Sala terapii ruchowej wyposażona w rotor kończyn górnych i dolnych, fotel do masażu, lampę Bioprom, urządzenie do masażu stóp, stół i przyrządy do ćwiczeń manipulacyjnych rąk, atlas, TerapiMaster, rowek stacjonarny, wioślarz znajdują się tam również drążki gimnastyczne, piłki, stół do bilarda, stół do tenisa, oraz materace gimnastyczne, drążki do ćwiczeń, drabinki. Podczas terapii ruchowej zajęcia prowadzone są także z wykorzystaniem boiska. W ramach zajęć z gimnastyki porannej organizowano spacery do pobliskiego parku.

 

 

Pracownia Ceramiczna
W pracowni ceramicznej uczestnicy wykonują prace związane z różnymi technikami pracy z gliną. Wykonują prace ręcznie oraz przy użyciu kola garncarskiego. Ponadto posługują się masą lejną i formami gipsowymi oraz szkliwami służącymi do zdobienia gotowych wyrobów ceramicznych.