W krainie baśni i bajek

W dniu 20 lutego po raz trzeci nasz Dom był organizatorem zabawy karnawałowej dla uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa Podkarpackiego. W trzeciej edycji spotkania noszącej tytuł „ W krainie baśni i bajek” udział wzięli przedstawiciele ŚDS z Ustrzyk Dolnych, Nowosiółek, Zagórza, Wolicy, Birczy, Bliznego,  Brzozowa, Dynowa, Krzywego, Cergowej i Kąkolówki. W tym roku spotkanie odbyło się w pensjonacie „Gawra” w Łączkach. Podczas części oficjalnej gości powitał kierownik Środowiskowego Domu samopomocy w Lesku Pani Bogumiła Gołda – Wasylewicz. Na spotkaniu obecny był Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Pan Adam Snarski razem z Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Lesko Panem Łukaszem Woźniczakiem. Na uczestników spotkania czekały liczne zabawy i konkursy, w których nagrodami były słodkie upominki dla każdego kto zdecydował się wziąć w nich udział. Przy muzyce, tańcu i rozmowach ze znajomymi czas szybko mijał na dobrej zabawie. Dzięki spotkaniom integracyjnym możliwa jest stała współpraca pomiędzy ośrodkami wsparcia z terenu województwa. Udział uczestników z różnych Domów zapobiega wykluczeniu społecznemu i pomaga osobom niepełnosprawnym oderwać się od codziennych zmagań ze swoimi dysfunkcjami.

Zabawa karnawałowa w Ustrzykach Dolnych

W dniu 19 lutego delegacja uczestników naszego Domu wzięła udział w 18 rocznicy działalności Środowiskowego Domu Samopomocy Ustrzykach Dolnych. Uroczystość odbyła się w budynku ośrodka. Spotkanie otworzył Dyrektor Środowiskowego Domu samopomocy w Ustrzykach Dolnych Pan Ryszard Urban. Zabawa przebiegała w wesołej atmosferze przy dobrej muzyce i w towarzystwie nowych i starych znajomych. Działania prowadzone w Środowiskowych Domach Samopomocy to pomoc udzielana na wielu płaszczyznach zmierzająca do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych do nich uczęszczających.

Światowy Dzień Chorych

Dzień 11 lutego jest dla wszystkich osób niepełnosprawnych i chorych dniem szczególnym. Tego dnia obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Chorych. Ustanowił go Jan Paweł II dnia 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia – kard. Fiorenzo Angeliniego. Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono właśnie w tym francuskim sanktuarium maryjnym. Jest to dzień pamięci o wszystkich osobach chorych i niepełnosprawnych ale także o osobach opiekujących się nimi. Uczestnicy naszego Domu wzięli udział w Mszy Świętej zorganizowanej w Kościele Świętego Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych.

Przegląd kolęd w Brzozowie

W dniu 30 stycznia w Brzozowskim Domu Kultury odbył się VII Przegląd Kolęd i Pastorałek Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Przybyli goście i uczestnicy powitał Burmistrz Brzozowa, który podziękował organizatorom za trud włożony w przygotowanie i życzył udanego przeglądu. W przeglądzie brali udział naczelnicy oraz dyrektorzy i kierownicy jednostek budżetowych gminy Brzozów i powiatu brzozowskiego. Do Brzozowskiego Domu Kultury przybyło dwadzieścia jeden zespołów z wielu ośrodków m.in: Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzozowie, Wolicy, Kolbuszowej, Rymanowie, Krzywym, Bliznem, Jarosławiu, Zagórzu, Dynowie, Krośnie, Dębicy, Ustrzykach Dolnych, Kąkolówki, Tyczyna, Jasła, Birczy, Strzyżowa, Cergowej oraz Dom Pomocy dla Dzieci w Starej Wsi i Warsztat Terapii Zajęciowej w Starej Wsi. Uczestnicy naszego Domu zaprezentowali dwa utwory „Jest taki dzień” oraz „ Nie było miejsca dla Ciebie”. Dzięki udziałowi w przeglądach artystycznych osoby niepełnosprawne mają okazje zaprezentować swoje zdolności szerszemu gronu odbiorców co wzmacnia ich samoocenę oraz pozwala na przełamywanie ograniczeń i stereotypów.