Wystawa Wielkanocna

Jak co roku Środowiskowy Dom Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha w Lesku wziął udział w wystawie prac  Wielkanocnych organizowanej przez Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku. Nasz Dom stara się aby każdego roku zaprezentować coś nowego i oryginalnego. W tym roku motywem przewodnim naszej ekspozycji były prace z siana, chociaż jak zwykle nie brakowało także innych technik. Wykonywanie prac rękodzielniczych jest jednym z elementów terapii osób niepełnosprawnych. Pozwala na zachowanie lub usprawnianie możliwości manualnych, poprawia możliwości koncentracji uwagi oraz na pobudzanie do aktywnej twórczości przez wzmacnianie samooceny. Udział w wystawach pozwala na przełamywanie stereotypów i barier społecznych oraz pokazuje, że także osoby niepełnosprawne potrafią wykonywać różne prace artystyczne i chcą, aby ich twórczość była prezentowana na szerszym forum.

Zabawa karnawałowa w Łukawicy

W dniu 8 lutego nasz Dom był organizatorem zabawy karnawałowej dla uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy. W spotkaniu integracyjnym, po za uczestnikami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesku udział wzięli uczestnicy z Nowosiółek, Zagórza, Wolicy, Birczy, Bliznego,  Brzozowa, Dynowa, Cergowej. Zabawa odbyła się w Domu Ludowym w Łukawicy. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych wszystkim zaproszonym gościom udało się dotrzeć na miejsce. Dla uczestników zabawy zorganizowane były zabawy i konkursy za udział w których każdy otrzymał drobny słodki upominek. Czas szybko mijał przy rozmowach ze znajomymi, dobrej muzyce i zabawie. Spotkania integracyjne pomagają na podtrzymywanie współpracy pomiędzy ośrodkami wsparcia. Osoby niepełnosprawne mogą dzięki temu spotykać się ze swoimi znajomymi z innych miejscowości, poznawać nowe osoby oraz zaspokajać potrzebę kontaktów społecznych.

Zabawa karnawałowa w Birczy

Dnia 6 lutego nasi uczestnicy wzięli udział w  zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom samopomocy w Birczy. Karnawał jest dobrą okazją na organizowanie spotkań integracyjnych pomiędzy ośrodkami wsparcia. Jest okazją do spotkań pomiędzy starymi znajomi i nawiązywania nowych osób. Zabawa przy dobrej muzyce sprawiła, że wszyscy chętnie brali w niej udział i dobrze się bawili. Organizowanie spotkań integracyjnych pełni ważną funkcję w rehabilitacji osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ponieważ pozwala na zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

 

Przegląd kolęd i pastorałek w Brzozowie

W dniu 1 lutego w Brzozowskim Domu Kultury odbył się VI Przegląd Kolęd i Pastorałek Środowiskowych Domów Samopomocy województwa Podkarpackiego. Organizatorami imprezy byli ŚDS w Brzozowie i Burmistrz Miasta Brzozów. W tegorocznej edycji udział wzięło 21 placówek z terenu całego województwa w tym 19 Środowiskowych Domów Samopomocy oraz 2 grupy reprezentujące Warsztaty Terapii Zajęciowej. Przegląd w Brzozowie  jest impreza, która na stałe gości w kalendarzu wielu placówek. Daje szanse zaprezentowania swojej twórczości artystycznej osobom niepełnosprawnym, co pozytywnie wpływa na ich samoocenę oraz pozwala przełamywać stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie.

Jasełka w Ustrzykach Dolnych

W dniu 18 stycznia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha w Lesku wzięli udział w przedstawieniu jasełkowym wystawianym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Ustrzykach Dolnych. Wyjazd na spektakl jest coroczną tradycją, która stanowi ważny element styczniowego kalendarza imprez.  Po przedstawieniu wigilijnym uczestnicy zjedli wspólny posiłek przygotowany przez Dom w Ustrzykach. Współpraca między ośrodkami wsparcia stanowi istotny element rehabilitacji osób z rożnego rodzaju niepełnosprawnościami. Pozwala na poznawanie nowych osób, podtrzymywanie kontaktu ze znajomymi z innych placówek co zapobiega wykluczeniu społecznemu i pozwala na zaspokojenie potrzeb kontaktów społecznych.