Bieg im. Jana Pawła II w Lesku

W dniu 1 czerwca na stadionie sportowym w Lesku odbyła się kolejna edycja biegów imienia Jana Pawła II. Jedna z kategorii startujących w zawodach były osoby niepełnosprawne. Po raz kolejny pierwsze miejsce z zawodach zajął uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesku Piotr Markuc. Zawody sportowe pozwalają na pokazanie, że także osoby niepełnosprawne potrafią rywalizować w zawodach sportowych.   Ponadto spotkania pozwalają na przełamywanie stereotypów dotyczących osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i nawiązywanie nowych znajomości.

Piknik integracyjny w Heluszu

W dniu 27 maja odbyła się kolejna edycja pikniku integracyjnego „Z bliźnimi na majówkę” organizowanego przez parafię Chrystusa Króla w Jarosławiu, Urząd Marszałkowski, Burmistrza Miasta Jarosławia i Starostwo Powiatowe w Jarosławiu w Heluszu. Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą odprawioną przez arcybiskupa Adama Szala. Kolejną część imprezy stanowiły występy artystyczne, których kulminacyjnym punktem był koncert zespołu Abba Family. Dzięki udziałowi w tej imprezie możliwa jest integracja osób niepełnosprawnych z różnych placówek z terenu całego województwa podkarpackiego.  Można było spotkać starych znajomych i nawiązać nowe znajomości.

Dni Leska

W dniach 26-28.05  odbyła się kolejna edycja Dni Leska . W tym roku impreza przeniesiona została na parking przed basenem Aqarius. Tegoroczna edycja bogata była w wydarzenia kulturalne i sportowe, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Środowiskowy Dom Samopomocy imienia Księdza Ludwika Palucha w Lesku wziął udział w żakinadzie, przebierając się za postaci z baśni Hansa Hristiana Andersena.   Podczas tegorocznej edycji wykonywaliśmy kwiaty z bibuły, co spotkało się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych osób. Prezentacja umiejętności rękodzielniczych podczas tego typu imprez pozwala pokazać, że osoby niepełnosprawne też potrafią realizować się poprzez wykonywanie rękodzieła artystycznego. Ponadto istotnym aspektem jest integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną co pomaga zwalczać stereotypy na ich temat.

Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

W dniu 17 05 uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesku wzięli udział w obchodach Powiatowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem tegorocznej edycji  był Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach. Ponadto w imprezie udział wzięli Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lesku oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Huzelach .   Impreza rozpoczęła się Mszą Świętą, która odbyła się w kościele parafialnym w Baligrodzie. Następnie uczestnicy imprezy udali się do ośrodka wypoczynkowego Natura Park, gdzie odbyło się uroczyste przywitanie gości i dalsza część imprezy. Imprezy tego typu zapobiegają wykluczeniu społecznemu i pokazują, że także osoby niepełnosprawne mają swoje potrzeby, które chcą realizować.

Wycieczka do Krosna

W dniu 11.05.2017 uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wyjechali na wycieczkę do Krosna. Podczas wyjazdu zwiedzaliśmy Muzeum Rzemiosła  w którym zobaczyliśmy narzędzia używane przez rzemieślników mających swoje zakłady w dawnych czasach w mieście. Obejrzeć mogliśmy np. zakład fryzjerski, zakłady tkacki oraz zakład produkujący zegary. Po opuszczeniu muzeum udaliśmy się do kościoła Farnego gdzie mieliśmy okazje obejrzeć ołtarz, obrazy i wiele innych zabytków. Następnie poszliśmy na krościeński rynek gdzie przewodnik opowiedział nam o historii miasta.   Po zakończeniu zwiedzania rynku pojechaliśmy do Bóbrki, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego.  Zwiedzanie różnych miejsc i poznawanie ciekawych historii na ich temat jest istotne ponieważ pozwala na zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

Zawody Sanok

W dniu 27 kwietnia na Arenie Sanok odbyła się II Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Impreza skierowana jest głównie do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorami imprezy byli Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Burmistrz Miasta Sanoka. Uczestniczyło w niej 98 placówek z terenu całego województwa podkarpackiego. Na inauguracje zawodów zapalono znicz olimpijski i odśpiewano hymn narodowy.  Na olimpiadzie nie zabrakło także przedstawicieli naszego Domu, którzy wzięli udział we wszystkich rozgrywanych konkurencjach. Imprezy sportowe organizowane dla osób niepełnosprawnych zapobiegają izolacji społecznej i przełamują stereotypy na ich temat.

Spotkanie wielkanocne

W dniu 06.04 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lesku odbyło się spotkanie wielkanocne. Udział w nim wzięli zaproszeni goście, pracownicy oraz uczestnicy naszego Domu.  Tradycyjnie przygotowano posiłek w skład którego wchodziły żurek z białą kiełbasą, sałatka,  jajko z chrzanem i ciasto. Spotkania świąteczne stanowią ważny element integrujący uczestników. Ponadto dla osób mieszkających samotnie i nie posiadających rodziny jest to jedyna okazja na spożycie posiłku świątecznego z innymi osobami. Pozwalają na zapobieganie wykluczeniu społecznemu poprzez integracje społeczną, a także  pomagają zmniejszać monotonie w spędzaniu czasu. Ponadto rolą takich spotkań jest pokazanie, że potrzeby osób niepełnosprawnych nie odbiegają od potrzeb ludzi zdrowych.

Zabawa integracyjna w Bieszczadniku

Dnia 28 lutego w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Bieszczadnik odbyła się XXII Zabawa integracyjna zorganizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lesku.  Tegoroczna edycja nawiązywała do baśni Calineczka H. Ch. Andersena. W imprezie udział wzięli wychowankowie SOSW z Leska, Ustrzyk Dolnych i Strzyżowa, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Huzel i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy im. ks. Ludwika palucha w Lesku.  Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji i konkursów za udział w których można było otrzymać upominki. Impreza miała na celu integracje osób niepełnosprawnych oraz zapobieganie monotonii poprzez zabawę i spotkania z innymi.

Zabawy karnawałowe

W dniach 22 i 23 lutego uczestnicy Środowiskowego Domu samopomocy w Lesku wzięli udział w dwóch zabawach karnawałowych. Zabawy karnawałowe odbyły się w Środowiskowych Domach Samopomocy w Birczy i Dynowie.  Spotkania karnawałowe maja za zadanie integracje osób niepełnosprawnych z różnych placówek, odreagowanie od monotonii dnia codziennego oraz zapobieganie wykluczeniu. Spotkania przebiegały w milej, przyjaznej atmosferze pełnej tańca i dobrej zabawy.

Zabawa karnawałowa w naszym Domu

W dniu 14 lutego w naszym Domu odbyło się spotkanie karnawałowa z zaproszonymi gośćmi. W imprezie udział wzięły Środowiskowe Domy Samopomocy z Nowosiółek, Zagórza, Bliznego, Brzozowa, Wolicy i Dynowa. Dobra muzyka, taniec i konkursy sprawiły, ze czas mijał szybko. Zabawy karnawałowe organizowane przez naszą placówkę są okazja do spotkania uczestników z kilku Domów i integrację pomiędzy nimi. Pozwalają miło spędzić czas i oderwać się od monotonii dnia codziennego.