Turniej szachowo-warcabowy i rajd pieszy w Moczarach

W dniach 4-5 października uczestnicy naszego Domu wzięli udział w  turnieju IX Turnieju Szachowo – Warcabowym Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej oraz w IV Bieszczadzkim Rajdzie Pieszym Mieszkańców DPS. Organizatorem obydwu wydarzeń był Dom Pomocy Społecznej w Moczarach. Turniej szachowo – warcabowy przyciągnął zawodników prezentujących wysoki poziom. W kategorii warcaby uczestnik naszego Domu zajął 3 miejsce w klasyfikacji.  Tegoroczna trasa rajdu pieszego wiodła szlakiem z Wołosatego na Tarnicę. Uczestnicy zmagali się nie tylko ze wspinaczka ale także z trudnymi warunkami pogodowymi, które utrudniały wejście na szczyt. Celem turnieju jest propagowanie zasad zdrowej rywalizacji w zakresie sportu oraz integracja osób niepełnosprawnych z terenu województwa podkarpackiego. Rajd pieszy wpisuje się także w treningi realizowane w naszym Domu, przede wszystkim w terapię ruchową, turystykę i rekreację. 

 

Konkurs ekologiczny w Foluszu

W dniu 26 września w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu odbył się XIV Konkurs Ekologiczny p. n. „Szepty polnych kwiatów i ziół – Folusz 2019”.  Celami  imprezy było przede wszystkim promowanie integracji osób niepełnosprawnych, promocja ochrony środowiska, rozwijanie twórczości artystycznej oraz poznanie otaczającej nas przyrody. W tegorocznej edycji udział wzięli także przedstawiciele Naszego Domu wykonując bukiet z polnych kwiatów i ziół oraz startując w konkursie wiedzy o ziołach. Dzięki spotkaniom różnych placówek z terenu województwa  możliwa jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych oraz podtrzymywanie współpracy pomiędzy różnymi rodzajami ośrodków. Dla osób niepełnosprawnych jest to także okazja na pokazanie swojej wiedzy i zainteresowań w różnych dziedzinach.

Rajd w Bukowcu

W dniu 25 września uczestnicy naszego domu wzięli udział w  IV edycji  Ścieżki Zdrowia „Spacer w Koronach Drzew” . Rajd został zorganizowany prze Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach przy współpracy z Nadleśnictwem Baligród. Po powitaniu zaproszonych gości uczestnicy rajdu udali się na ścieżkę spacerową pod opieką pracowników nadleśnictwa. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat ekosystemu lasów Bieszczadzkich i pospacerować ciekawym dla turystów szlakiem. Poprzez udział w tego typu spotkaniach promuje się wśród osób niepełnosprawnych aktywny tryb życia i zachęca do podjęcia aktywności fizycznej, która ma duży wpływ na samopoczucie i stan zdrowia.

Warsztaty kulinarne w Birczy

Dnia 19 września w Środowiskowym Domu Samopomocy w  Birczy odbyły  się VI Warsztaty Kulinarne Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Uczestnicy z wszystkich Domów mieli za zadanie przygotować proste  dania i podać je  do stołów w eleganckiej formie. Uczestnicy naszego domu w tym roku wylosowali przygotowywanie szaszłyków.  Warsztaty kulinarne pokazują, czego uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy nauczyli się podczas treningu funkcjonowania w codziennym życiu podczas zajęć kulinarnych. Trening funkcjonowania w codziennym życiu uczy ich, jak wykonywać czynności życia codziennego w sposób prawidłowy i bezpieczny.

Jarmark benedyktyński w Jarosławiu

W dniu 17 września w Jarosławiu odbył się IX Jarmark benedyktyński. Podczas tegorocznej edycji można było zobacz różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze wytwarzane przez osoby niepełnosprawne z różnych placówek z terenu województwa podkarpackiego. Podczas jarmarku uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne na scenie w przeglądzie. Kolejnym elementem spotkania była rywalizacja w konkurencjach rekreacyjno – sportowych w których każdy mógł, wziąć udział.  Dodatkowa atrakcja była możliwość zwiedzania muzeum znajdującego się na terenie opactwa i unikatowej Czarnej Kaplicy. Spotka w jarosławskim opactwie Benedyktynów pozwala na zapobieganie izolacji społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizację treningu spędzania czasu wolnego poprzez udział w spotkaniach kulturalnych, integracyjnych i towarzyskich.

Zawody Nordic Walking w Kolbuszowej

Dnia 12 września w Kolbuszowej odbył się VI Przełajowy Marsz Nordic Walking Środowiskowych Domów Samopomocy. Do najważniejszych celów imprezy należy popularyzacja zdrowego trybu życia i uświadamianie osobom niepełnosprawnym jak istotna jest aktywność fizyczna. Marsz odbywał sie na dwóch dystansach: 2 km dla kobiet i mężczyzn oraz 4 km   dla kobiet i mężczyzn. Uczestnik naszego Domu po trudnej walce zwyciężył w kategorii mężczyzn na dystansie
4 kilometrów. Wynik ten osiągnął po raz drugi potwierdzając swoją dobra dyspozycje w zawodach sportowych.  Dzięki możliwości zaprezentowania sie na arenie sportowej osoby niepełnosprawne pokazują, że także oni potrzebują zdrowej rywalizacji w której mogą się realizować. Przełamują stereotypy na temat osób z różnymi rodzajami dysfunkcji co pozwala na zmianę postrzegania ich przez społeczeństwo.

Przegląd w Tarnobrzegu

W dniu 11 września w Tarnobrzegu odbyła sie jubileuszowa, XV edycja Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło 48 placówek z terenu całego województwa. Repertuar prezentowanych spektakli był bardzo różnorodny. Widzowie mogli zobaczyć przedstawienia teatralne, występy wokalne, recytacje wierszy, taniec i wiele innych rodzajów twórczości przygotowanych przez uczestników podczas zajęć. Imprezą towarzyszącą przeglądowi była wystawa prac rękodzielniczych wykonywanych podczas terapii zajęciowej przez osoby niepełnosprawne w ośrodkach. Jak co roku poziom prezentowanych wytworów był bardzo wysoki a rodzaj zastosowanych technik różnorodny. Przegląd w Tarnobrzegu daje możliwość prezentacji umiejętności uczestników Naszego Domu  na szeroka skalę dzięki czemu osoby zainteresowane mogą zobaczyć co oferują swoim podopiecznym ŚDS-y z terenu całego województwa.

Turnus nad morzem

W dniach 28 sierpnia do 2 września uczestnicy naszego Domu wzięli udział w turnusie w miejscowości Jantar. Wyjazd zorganizowany był przy współpracy ośrodków z Cergowej, Krosna i Zagórza. Podczas pobytu uczestnicy zwiedzali muzeum bursztynu i malowniczy kościół w Stegnie oraz Gdańsk. Udział w turnusach zdrowotno edukacyjnych pozwala na przećwiczenie zachowań w różnych sytuacjach społecznych, co pozwala na przełamywanie ograniczeń i stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie. Wyjazd nad morze pozwolił z jednej strony odpocząć, a z drugiej spotkać się z kulturą w dużej mierze innej niż spotykaną na co dzień w naszym regionie.  Ponadto dał możliwość przećwiczyć w sposób praktyczny nowe sytuacje dzięki czemu nasi podopieczni lepiej będą odnajdywać się w codziennym funkcjonowaniu.

Wycieczka do Kazimierza, Puław, Nałęczowa i Czarnolasu

W dniach 22 – 23 sierpnia uczestnicy naszego Domu wzięli udział  w wyjeździe integracyjnym do Czarnolasu, Nałęczowa, Puław i Kazimierza Dolnego. Wyjazd zorganizowany został  we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Cergowej. Uczestnicy Naszej placówki mięli okazję zwiedzić muzeum znajdujące się w dworku wybitnego polskiego poety Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, zobaczyć miejsce gdzie rosła słynna lipa w cieniu której tworzył. Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy Kazimierz Dolny w którym mieliśmy okazję odbyć rejs statkiem po Wiśle, zobaczyć ruiny zamku i malowniczy rynek.  Ponadto zwiedziliśmy muzeum w pałacu Czartoryskich w Puławach, oraz mieliśmy okazję pospacerować po alejkach Nałęczowa, który był wzorem dla opisu Cisów w książce „Ludzie Bezdomni” Stefana Żeromskiego. Wyjazdy integracyjne pozwalają realizować zadania statutowe w zakresie terapii ruchowej, turystyki i rekreacji.