Dni Leska

W dniu 24 maja odbył się pierwszy dzień obchodów Dni Leska. Uczestnicy naszego Domu wzięli udział w żakinadzie w strojach historycznych. Tegoroczny występ artystyczny naszej placówki oparty był na tańcu do melodii walca z filmu „Noce i Dnie”.  Dni Leska stanowią dla naszych uczestników okazje do zaprezentowania na lokalnym forum umiejętności artystycznych.  Udział w  obchodach Dni Leska od lat stanowi ważny element w kalendarzu wydążeń naszego Domu. Prezentacja dorobku artystycznego pozwala na przełamywanie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych.

I Igrzyska Osób Niepełnosprawnych

W dniu 18 maja przy basenie „Aqarius” w Lesku odbyły się I Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. Impreza ta była główną atrakcja pikniku rodzinnego, który zgromadził dużą liczbę mieszkańców Leska i okolic. Uczestnicy mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów oraz obejrzeć pokazy strażackie. W zawodach udział wzięły placówki: ŚDS w Lesku, ŚDS w Nowosiółkach, ŚDS w Zagórzu, ŚDS w Ustrzykach Dolnych, SOSW w Lesku, WTZ w Huzelach oraz WTZ w Ustrzykach Dolnych.  Uczestnicy rywalizowali w 5 konkurencjach sportowych  oraz w  5 konkurencjach rekreacyjnych.  Wszyscy uczestnicy zawodów zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i dyplomami. I Igrzyska Osób Niepełnosprawnych w Lesku po za wymiarem sportowym miały jeszcze jedną ważną role. Dzięki organizacji tej imprezy osoby niepełnosprawne mogły integrować się z  lokalna społecznością i w znacznym stopniu przyczynić się do przełamywania stereotypów na swój temat.   

IV Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

W dniu 16 maja w Arenie Sanok odbyła się IV Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Ponownie organizatorami imprezy byli Burmistrz Miasta Sanoka i Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Tegoroczna edycja zgromadziła prawie 90 placówek z terenu całego województwa. Zaproszone placówki rywalizowały w sześciu konkurencjach indywidualnych i jednej drużynowej.  Rywalizacja podczas zawodów przebiegała w przyjaznej i wesołej atmosferze.  Zawody sportowe organizowane dla osób niepełnosprawnych pokazują, że potrzebę współzawodnictwa mają wszyscy. Spotkania pozwalają przełamywać stereotypy dotyczące osób z rożnego rodzaju dysfunkcjami. Pozwalają także na spotkania ze starymi znajomymi z różnych placówek oraz nawiązanie nowych znajomości, które będą towarzyszyć uczestnikom przez kolejne lata.

Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

W dniu  9 maja uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy
w Lesku wzięli udział w obchodach Powiatowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach. Organizatorem tegorocznej edycji  był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, stowarzyszenie „Ciepły Wiatr” oraz Nadleśnictwo Baligród. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji opiekuńczych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych i warsztatów terapii zajęciowej z całego powiatu, podopieczni wielu ośrodków oraz zaproszeni goście, między innymi poseł na Sejm RP – Bogdan Rzońca, starosta Powiatu Leskiego – Andrzej Olesiuk, dyrektor PFRON o/Rzeszów – Maciej Szymański oraz przedstawiciele Rady Powiatu oraz Gmin. Impreza rozpoczęła się Mszą Świętą, która odbyła się w kościele w Myczkowcach. Część oficjalna spotkania obejmowała wystąpienia zaproszonych gości oraz część artystyczną przygotowaną przez uczestników ośrodków. Spotkanie z osobami niepełnosprawnymi jest zawsze dobrą okazja do integracji z osobami niepełnosprawnymi i pozwala na włączenie ich dożycia społecznego zapobiegając wykluczeniu.