Styczeń

W dniu 16 stycznia w Krośnie odbyła się zabawa karnawałowa. Organizatorem spotkania był ŚDS w  Krośnie. Nasza placówkę reprezentowała delegacja sześciu uczestników.    Obowiązkowym elementem zabawy było przebranie.  Spotkaniu integracyjnemu towarzyszyło wiele konkursów i dobra zabawa.

22 stycznia nasz Ośrodek wybrał się do kina działającego przy BDK w Lesku. Mieliśmy okazję zobaczyć film pt. ”Akademia Pana Kleksa”. Jest to nowa wersja dobrze znanego filmu.

W dniu 26 stycznia  w Brzozowie odbył się Ósmy Przegląd Kolęd i Pastorałek Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. W tegorocznej edycji udział wzięło  dwadzieścia dwa ośrodki. Nasza placówka przygotowała  dwie kolędy: ”Przybieżeli do Betlejem”, oraz ”Wśród nocnej  ciszy”. Atmosfera spotkania była  bardzo  świąteczna. Wszyscy bardzo się zaangażowali w śpiewanie kolęd. Spotkania integracyjne stanowią istotny element rehabilitacji osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Autor: Eliza Banyś

Spotkanie wigilijne

Po raz kolejny w naszym Domu odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Po za naszymi uczestnikami na spotkaniu obecni byli Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Pan Adam Snarski, Proboszcz parafii Lesko ksiądz prałat Mieczysław Bąk, Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lesku pani Iwona Kozak oraz przedstawiciel Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Lesku Pani Joanna Babicz.  Uczestnicy i zaproszeni goście wspólnie zasiedli do posiłku przygotowanego w ramach treningu kulinarnego. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze wśród kolęd, rozmów i dobrej zabawy.

Integracja osób niepełnosprawnych to element kształcenia kulturowego niezwykle istotnego dla terapii naszych podopiecznych.  Spotkania wigilijne będące od lat tradycja naszej placówki pozwalają na spotkania osób niepełnosprawnych w szerszym gronie i stanową ważny element przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Spotkanie z Mikołajem ;)

W tym roku spotkanie z  Mikołajem  odbyło się  w Pensjonacie Gawra w Łączkach. W spotkaniu udział wzięły ŚDS Nowosiółki, ŚDS Dynów, ŚDWS Zagórz, ŚDS Wolica, ŚDS Cergowa. Gospodarzem spotkania była nasza placówka. Spotkanie otworzył   Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Pan Adam Snarski. Mikołajkowe spotkanie integracyjne pozwala na miłe spędzenie czasu i integracje uczestników z różnych placówek.

Październik

3 października nasz ośrodek wybrał się do Teatru w Krośnie na sztukę pt. ”Chory z urojenia”. Była to komedia  francuskiego  komediopisarza  Moliere’a. Opowiada  historie  hipochondrycznego Argana, który  nieustannie  wmawia  sobie kolejne  choroby, gdy tymczasem  cieszy się  dobrym zdrowiem. Było dużo śmiechu, wszyscy dobrze się bawili.

W  Ośrodku obchodzone było święto zmarłych. Wykonywaliśmy stroiki na grób naszego Patrona oraz na groby uczestników, których już z nami niema.  

 Od  17-30 października  grupa  uczestników wzięła  udział  w turnusie rehabilitacyjnym w   CWiR Rysy  znajdującym się Bukowinie Tatrzańskiej. Turnus zorganizowany został dzięki Współfinansowaniu  z  Powiatowego Centrum  Pomocy Rodzinie w Lesku. Wyjazdy sanatoryjne są istotnym elementem rehabilitacji osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Tekst: Eliza Banyś

Wrzesień

12  Września  uczestnicy naszego Domu mieli okazję skorzystać z możliwości wyjścia na Holice. Na górze tej, znajduję się wieża widokowa oferująca piękne widoki. Wyjazd zorganizowany był wspólnie z placówkami z  Ustrzyk Dolnych  i Nowosiółek. Spotkanie miało związek z przygotowaniami do przeglądu twórczości artystycznej w Tarnobrzegu. W ramach spotkania odbyła   się  próba  występu  tanecznego, ognisko oraz  warsztaty na których robiliśmy obrazki  z suszonych liści i kwiatów.

14 września grupa uczestników naszego Domu wzięła udział w Spartakiadzie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Nowym Żmigrodzie. Zawody były niezwykle ważnym spotkaniem , ponieważ z powodu pandemii odbyły się po raz pierwszy od trzech lat. Rozegrano  4 konkurencje: bieg przez tor przeszkód, rzut piłką lekarska, rzut piłką do kosza oraz   strzały na bramkę. W tej ostatniej konkurencji  nasz uczestnik zajął  2 miejsce.

W dniu 19 września  Nasz ośrodek skorzystał z oferty kina w Lesku. Mieliśmy okazję obejrzeć film pt. ”O psie, który jeździł koleją.”

Po raz kolejny mięliśmy okazje wziąć udział w przeglądzie twórczości artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy województwa podkarpackiego. Po raz pierwszy od 2020 roku mięliśmy okazje spotkać się w  Tarnobrzegu i osobiście zaprezentować swoją twórczość. Sześciu uczestników Naszego Ośrodka przygotowało taniec do utworu Shakiry pt. ”Waka –Waka”. Nasi uczestnicy połączeni  byli z uczestnikami  z Ustrzyk Dolnych i Nowosiolek. Próby odbywały się w Ustrzykach Dolnych. Przygotowani byliśmy  solidnie. Po przeglądzie wręczane były dyplomy i  drzewka  do posadzenia. Przegląd był połączony  z 25-leciem Domu Samopomocy w Tarnobrzegu.

Tekst: Eliza Banyś

III Turnieju Siatkówki Plażowej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego

W dniu 6 września Środowiskowy Dom Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha w Lesku był organizatorem III Turnieju Siatkówki Plażowej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Turniej ten jest coroczną tradycją wpisaną w kalendarz spotkań integracyjnych  organizowanych przez naszą placówkę. Udział w nich wzięło dziesięć Środowiskowych Domów samopomocy: Lesko, Blizne, Brzozów, Cergowa, Nowosiółki, Ustrzyki Dolne, Wolica, Zagórz, Dynów, Krzywe. Zawody przeprowadzane były w miłej, przyjacielskiej atmosferze a zawodnicy byli mocno zmotywowani do gry, walka pomiędzy drużynami obywała się w duchu fair play.  W turnieju zwyciężył Środowiskowy Dom Samopomocy w Ustrzykach Dolnych, drugie miejsce zajął Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach. Trzecie miejsce zajął Środowiskowy Dom Samopomocy w  Brzozowie. 

Współzawodnictwo pomiędzy osobami niepełnosprawnymi pozwala na zaspokajanie ich potrzeb integracji z innymi, zapobiega wykluczeniu społecznemu  oraz promuje zdrowy tryb życia, który jest szczególnie ważny przy różnych rodzajach niepełnosprawności. Pozwala na przełamywanie funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych.   

W losowaniu grup i dekoracji zawodników udział wzięli: Pan Łukasz Woźniczak – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Lesko,  Pan Tomasz Wojtanowski – Dyrektor Leskiego Centrum Edukacji i Sportu, Pani Magdalena Mazurkiewicz – Sekretarz Miasta i Gminy Lesko, Agnieszka Zgoba – przedstawiciel Spółki Lesko Sport.  

Pomocy przy organizacji zawodów udzielili: Spółka Lesko Sport, Leskie Centrum Edukacji i Sportu, Bieszczadzki Dom Kultury, Leskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Inicjatywa wspierana była także przez Urząd Miasta i Gminy Lesko.

Składamy podziękowania sponsorom, którzy mieli wkład w organizację zawodów : Nadleśnictwo Lesko, Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, Sklep Druczek w Lesku, Sklep Piotruś Pan, Bank PKO BP, Polskie Koleje Linowe Solina, Polska Grupa Energetyczna Energia Odnawialna Solina Komenda Powiatowa Policji w  Lesku.

Czerwiec

W  dniu 1 czerwca odbyła  się  Żakinada  ulicami  miasta  Leska. Delegacja naszego domu także wzięła udział  w uroczystym przemarszu. Startowaliśmy  w  konkursie  na  przebranie  się  w postacie  z  bajek  Aleksandra  Fredry. Nasz  Ośrodek   zaprezentowały  bajki:  „Małpa  w  kąpieli” oraz  „Paweł  i  Gaweł”.

W  dniu  5 czerwca –Uczestniczyliśmy  na  zaproszenie ŚDS  Wolica w imprezie integracyjnej. Podobnie jak rok wcześniej także i tym razem integracją połączona była z możliwością skorzystania z przejażdżki konnej. Próbowaliśmy  naszych  sił  jeżdżąc  konno  i  bawiąc  się  w  rytmie  Country.

W  dniu 14  czerwca  na  zaproszenie  ŚDS  Spie uczestniczyliśmy  w  uroczystej Gali  Filmowej. Tegorocznym tematem filmowym było „Boso Przez Świat”. Próbowaliśmy  swoich  sil  aktorskich  w  amatorskim  filmie  „ w Poszukiwaniu Aniołów”.

Link do filmu:

21  czerwca  zgodnie  z  tradycja  osoby  chętne   wiły wianki  aby  uczcić  tzw. Sobotki. Tradycja wicia wianków w naszym Domu jest długa i zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.

23 czerwca  odbyła  się  wycieczka  do  Soliny, gdzie  mieliśmy  okazje poznać  świat  Biesów  i  Czadów  w  parku ”Tajemnicza  Solina” Jest to kolejny wyjazd z tegorocznego planu poznawania najbliższej okolicy.

26  czerwca  mieliśmy  okazje  pospacerować  pięknymi  alejkami  Rymanowa  Zdroju. Mogliśmy pooddychać świeżym powietrzem o właściwościach leczniczych i miło spędzić czas integrując się z przedstawicielami innych placówek.

Marzec

Tegoroczny marzec był miesiącem bardzo aktywnym i obfitującym w wydarzenia. Z powodu szybko zbliżających się świąt nasza praca podporządkowana była przygotowaniom ozdób i prac świątecznych.

Miesiąc, jak co roku, rozpoczęliśmy od obchodów dnia kobiet w naszym Domu. Panie zostały obdarowane kwiatami i spędziły miło czas zorganizowany przez przedstawicieli męskiego grona uczestników.

Kolejnym wydarzeniem był udział naszych uczestników w drodze krzyżowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznym.  

Ważnym wydarzeniem w naszej placówce jak co roku jest spotkanie wielkanocne. Nasi uczestnicy mogli wziąć udział w przygotowaniu tradycyjnego żurku  i potraw z jajek oraz miło spędzić czas podczas śniadania.