Turnus rehabilitacyjny

W dniach 2 – 15 września uczestnicy naszego Domu wzięli udział w turnusie rehabilitacyjnym w Szpitalu Uzdrowiskowym „Excelsior” w Iwoniczu-Zdroju. Wyjazd współfinasowany był ze środków przyznanych w ramach dofinansowania z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesku. Udział w turnusach rehabilitacyjnych jest ważnym elementem rehabilitacji zdrowotnej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ponadto pozwala na przećwiczenie zachowań w różnych sytuacjach społecznych, co wpływa na przełamywanie ograniczeń i stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie. Wyjazd na turnus pozwolił z jednej strony odpocząć, a z drugiej oderwać się od problemów dnia codziennego.  Ponadto dał możliwość przećwiczyć w sposób praktyczny nowe sytuacje dzięki czemu nasi podopieczni lepiej będą odnajdywać się w codziennym funkcjonowaniu.

Podziękowania

Dziękujemy Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Rzeszowie za przekazanie środków ochrony osobistej.

Zostały one przekazane związku z realizacją projektu „Liderzy kooperacji” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020.

Przekazane artykuły będą służyły nam do bezpiecznego przeprowadzania treningów i terapii w naszym Domu.

Wyjazd do Rabego

W dniu 6 sierpnia uczestnicy naszego Domu wzięli udział w wycieczce w okolice potoku Rabskiego niedaleko Baligrodu. Jest to jedna z najciekawszych ścieżek edukacyjnych na terenie Bieszczadów. Podczas spaceru można obejrzeć okazy bieszczadzkiej przyrody i odpocząć od codziennego zgiełku. Uczestnicy mieli okazję nie tylko oglądać przyrodę ale także dzięki Pani Ewie Wydrzyńskiej-Scelina, pracownikowi Nadleśnictwa Baligród, posłuchać ciekawych opowieści o bieszczadzkich lasach i trudnej i potrzebnej pracy leśnika. Wyjazdy integracyjne pozwalają na realizację zajęć z zakresu treningu umiejętności społecznych, treningu umiejętnego spędzania wolnego czasu oraz terapii ruchowej.

Wyjazd do kina

W dniu 20 lipca uczestnicy Naszego Domu wzięli udział w wyjeździe do ArtKina w Krośnie. Tym razem nasi podopieczni mogli zobaczyć dwa filmy „Czworo dzieci i coś” oraz „Zenek”. Wyjazdy na seanse filmowe służą nie tylko zapobieganiu wykluczeniu społecznemu, ale przede wszystkim pozwalają na przełamywanie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych oraz przeprowadzenie treningów umiejętności społecznych, które są istotnym elementem pracy z uczestnikami. Pomagają ćwiczyć nowe sytuacje społeczne, które znajdują swoje odzwierciedlenie w kontaktach interpersonalnych w różnych sytuacjach życia codziennego. Wyjazdy pozwalają na zaspokojenie potrzeby konsumpcji kultury
i poznawanie nowych form wyrazu artystycznego.

Warsztaty w Pijalni Czekolady

W dniu 11 marca uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w warsztatach produkcji czekolady w Pijalni czekolady w Korczynie. Warsztaty obejmowały takie elementy jak: historia czekolady, historia Firmy M.Pelczar Chocolatier, pierwsza degustacja czekolad w trakcie trwania prezentacji, prezentacja 3 metrowego drzewa kakaowca, plantacje kakao i miejsca upraw, proces produkcji czekolady od ziarna do tabliczki, prezentacja ziarna kakao z różnych zakątków świata, odgadywanie różnych nut smakowych występujących w czekoladzie, prezentacja maszyn i urządzeń do produkcji czekolady, produkcja czekolady na żywo, prezentacja największej czekoladowej fontanny w Polsce, wylewania i zdobienie tabliczek czekoladowych, kino z filmem: “Pochodzenie kakao i Historia kakao i czekolady“. Najciekawszym momentem warsztatów, sprawiającym duża frajdę wszystkim uczestnikom, było przygotowanie własnej tabliczki czekolady. Uczestniczenie w warsztatach i wyjazdach pozwala na realizacje treningów interpersonalnych i uczy w jaki sposób można spędzać czas wolny.

Ważne!

Na podstawie art 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020, poz. 374),

informujemy, że na mocy decyzji Wojewody Podkarpackiego, z dnia 24.03.2020 r. okres zamknięcia Środowiskowego Domu Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha
w Lesku zostaje wydłużony do 10.04.2020.

Informacja !

Na podstawie art 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020, poz. 374),

informujemy, że na mocy decyzji Wojewody Podkarpackiego, Środowiskowy Dom Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha
w Lesku będzie zamknięty w dniach 12.03.2020 do 25.03.2020.

Dzień Kobiet

Bardzo ważną datą w kalendarzu jest dzień 8 marca, który kojarzy się z bardzo miłym wydarzeniem. Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzony był w 28 lutego 1909 roku. Dzisiaj jest to data, która jest głęboko zakorzeniona w świadomości kulturowej wielu narodów. Męska część uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha w Lesku z okazji uroczystości zorganizowali dla pań drobny poczęstunek i wręczyli im kwiaty. Nauka i przypominanie o elementach kulturowych stanowi istotny element rehabilitacji społecznej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Zabawa karnawałowa w Birczy

W dniu 25 lutego uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha w Lesku wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Birczy. Karnawał jest dobrą okazje na organizację spotkań integracyjnych, ktore są okazją do podtrzymania współpracy pomiędzy ośrodkami wsparcia. Udział w tego typu inicjatywach pełni ważną funkcję w rehabilitacji osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ponieważ pozwala na zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Ponadto pozwala na spotkania w szerszym gronie osób co pozwala na ćwiczenia różnych sytuacji społecznych.